A nyíregyházi bringakör keretében Nyíregyháza felfedezésére indulhattok egy izgalmas kerékpártúrával. A Középkori Templomok Útja Egyesület által szervezett és a Tekerj a zöldbe! programsorozat részeként megvalósuló rövid túrát elsősorban azoknak ajánljuk, akik szeretnének megismerkedni Nyíregyháza történelmével, emblematikus épületeivel, kulturális és természeti örökségével. Tapasztalni fogjátok, hogy Nyíregyháza a parkok, terek városa, éppen ebből adódóan a belváros felfedezését térről térre fogjuk megtenni.
A Szatmár-Beregi táj évszázadok óta az ember és a természet harmóniájának, olykor küzdelmének a lenyomata. A térség három történeti nagytájunk: Erdély, Felvidék és az Alföld találkozási pontjánál fekszik, amelyek egyben kulturális régiók, s ezek lenyomatai, hatásai jól láthatóak az épített és szellemi örökségben, összeolvadnak egy nagy, kulturális olvasztótengelyben. Igen tartalmas 3 napnak néz elébe az, aki velünk tart ezen az örökségtúrán, hiszen a Szamoshát, szatmári Tiszahát, az Erdőhát (érintve a Túrhát vidékét is), valamint a beregi Tiszahát mentén fekvő, kedves kis falvakon kalauzoljuk végig a csapatot, és a térség ikonikus műemlékeit és természeti értékeit ismerhetik meg a résztvevők.
Ezúttal úticélunk a vadregényes Zemplén, csodálatos tájaival, ódon városaival, bájos falvaival, a Tokaj-Hegyaljai kultúrtáj világörökségi helyszíneivel, történelmi emlékeivel és persze a mindent átszövő borvidékkel. A túra során a vulkanikus eredetű Zemplén hegységi panorámája, hegylábai, völgyei, a Bodrog és a Hernád folyók kísérik végig utunkat, amelyeket várak, román és gótikus templomok, zsidó emlékhelyek, reneszánsz, barokk és romantikus kastélyok, évszázados borospincék és múzeumok szegélyeznek. A Zemplén természetföldrajzi és kultúrtörténeti szempontból annyira kompakt, összefüggő terület, amelyet egy körtúra keretében célszerű felfedezni. A zempléni örökségtúra voltaképpen Tokaj-Hegyalja területén halad keresztül, a Hernád és a Bodrog folyók völgyében, Tokaj és az országhatár között.
A Középkori Templomok Útja Egyesület 2025. június 28-án (szombat) ismét vezetett túrát szervez a Beregi kör bemutatására. A Beregi kör nem csak a bringázásról szól, hanem kulturális program is, hiszen a túra során számos és igen változatos örökséghelyszínt érintünk. A résztvevők Tarpán találkozhatnak a Tiszántúl utolsó eredeti helyén álló szárazmalmával, amelyet a helyiek csak lónyúzó malomnak hívtak. Feltekerhetnek a falu határában álló romvulkánra, a tarpai Nagy-hegyre, amely a maga 154 méteres magasságával a térség kilátójának tekinthető. A monumentális, nemrégiben felújított gótikus tarpai református templom, Márokpapi parányi, virágokkal díszített középkori temploma, Csarodán a mosolygó szentek temploma és Tákosi paticsfalú, kazettás mennyezetű templom a régió legszebb műemlékei közé tartozik, amely betekintését is ad a Felső-Tisza-vidék középkori és reformáció kori egyházművészetéből.
A Dél-Nyírségi kerékpáros örökségkörön a Nyírség legizgalmasabb kulturális örökségének felfedezésére indulhattok velünk 2025. július 12-én. Olyan örökséghelyszínekkel, műemlékekkel ismerkedhettek meg, amelyek Magyaroroszág fontos történelmi és szakrális emlékhelyei, meghatározó jelentőségű művészettörténeti emlékei.
Búvó örökség címmel nyílt fotókiállítás március 25-én Nyíregyházán, a Kállay-házban. Csutkai Csaba fotóművész képein a Felső-Tisza-vidék kincsei elevenednek meg.
Tovább a hírhezElkészült idei évi túratervünk. 2025-ben 12 örökségtúra keretében fedezhetitek fel velünk a Felső-Tisza-vidéket, a Nyírséget és a Zemplént.
A Középkori Templomok Útja Egyesület gondozásában számos kiadvány, könyv, publikáció jelent meg, amely a honlapon megtekinthető, letölthető, megvásárolható.
Ezen a honlapon egy csodálatos világ fog eléd tárulni, amely ismeretlenségével, bájával, hangulatos kis falvaiban megbúvó műemlékeivel, rejtőzködő kincseivel mindenkit rabul ejt. Ismerd meg örökséghelyszíneit, indulj el örökségtúráin és fedezd fel a Felső-Tisza-vidéket.